Del artiklen:
Foto: Free
Hvor mange sager har Ankestyrelsen afgjort i andet kvartal af 2019? Og hvor mange af dem blev omgjort, fordi styrelsen ikke var enig med kommunerne? Læs tallene for din kommune her.

Af Steen Houmark, [email protected]

I andet kvartal af 2019 blev der truffet knap 2.500 afgørelser i Ankestyrelsen i forhold til lov om social service. Man kan stille sig selv spørgsmålet, om det var mange sager i et land som Danmark med et så udpræget brug af lov om social service.

Af de 2.481 sager, der blev afgjort i Ankestyrelsen, blev kun 261 ændret. Altså cirka 10,5 procent.

1.265 sager blev stadfæstede og 697 hjemvist til kommunerne, men hvad betyder en hjemvisning, en ændring, en stadfæstelse, og hvordan udregner Ankestyrelsen en omgørelsesprocent?

Hjemvisning betyder, at Ankestyrelsen sender sagen tilbage til kommunen, som er første instans. Kommunen skal behandle sagen og afgøre den igen. Grunden til, at Ankestyrelsen hjemviser en sag, kan for eksempel være, at der mangler oplysninger.

Ændring betyder, at afgørelsen er forkert, og at Ankestyrelsen har ophævet kommunens afgørelse.

Stadfæstelse betyder, at Ankestyrelsen er enig i kommunens afgørelse.

Afvisning/henvisning betyder, at Ankestyrelsen ikke behandler sagen. Det kan for eksempel være, fordi borgeren har klaget for sent eller beslutter at opgive klagen. Eller fordi Ankestyrelsen ikke er den kompetente myndighed og derfor sender klagen videre til en anden instans.

Omgørelsesprocenten er antallet af hjemviste og ændrede sager set i forhold til alle realitetsbehandlede sager.

Realitetsbehandlede sager er hjemviste, ændrede og stadfæstede sager. Her tæller afviste/henviste sager altså ikke med.

Eksempel: 
En kommune har 129 realitetsbehandlede sager:

  • 19 er hjemvist
  • 5 er ændret
  • 105 er stadfæstet

Omgørelsesprocenten er (19 + 5)/129 = 19 procent.

Find din egen kommunes tal her:

Bemærk, at de afviste sager ikke er opgjort her.

KommuneÆndredeHjemvisteStadfæstedeAfgjorteOmgørelses procent
København308712425949
Frederiksberg05203020
Ballerup25132235
Brøndby11192357
Dragør00110
Gentofte2171330
Gladsaxe34152432
Glostrup4381647
Herlev1871656
Albertslund0441050
Hvidovre1361240
Høje-Taastrup24152229
Lyngby-Taarbæk27102047
Rødovre0591536
Ishøj25112139
Tårnby25152832
Vallensbæk0000..
Furesø19152840
Allerød1441056
Fredensborg0371130
Helsingør613143458
Hillerød612193949
Hørsholm144956
Rudersdal1661454
Egedal419315643
Frederikssund110193237
Greve09152438
Køge2381438
Halsnæs1451050
Roskilde212365128
Solrød00110
Gribskov21192359
Odsherred2681750
Holbæk15101838
Faxe0571642
Kalundborg25132035
Ringsted6672063
Slagelse37132543
Stevns4061340
Sorø28132743
Lejre4281543
Lolland46112148
Næstved412194246
Guldborgsund220265046
Vordingborg52122037
Bornholm3741671
Middelfart45102147
Assens1384233
Faaborg-Midtfyn3581650
Kerteminde123650
Nyborg1281127
Odense814345939
Svendborg45203631
Nordfyns1391531
Langeland011250
Ærø0000..
Haderslev28163038
Billund0461040
Sønderborg46183236
Tønder2892353
Esbjerg413163352
Fanø0405100
Varde1391631
Vejen3441264
Aabenraa3661660
Fredericia124743
Horsens14162424
Kolding15173426
Vejle1015256250
Herning312143052
Holstebro414194149
Lemvig022550
Struer4441367
Syddjurs24112135
Norddjurs4291740
Favrskov56163141
Odder106814
Randers412193946
Silkeborg58102557
Samsø0101100
Skanderborg58153246
Århus8396412042
Ikast-Brande313234141
Ringkøbing-Skjern1481538
Hedensted75102255
Morsø011350
Skive21462473
Thisted12131619
Viborg35243825
Brønderslev25121937
Frederikshavn011193137
Vesthimmerlands00890
Læsø00110
Rebild134950
Mariagerfjord4481750
Jammerbugt76234336
Ålborg415285140
Hjørring48173941
26169712652481

 

Kilde: Ankestyrelsen